top of page

Očkování koček a koťat


Očkování koček a koťat

Očkování je často prvním důvodem, který přivádí novopečeného majitele štěněte nebo kotěte k veterinárnímu lékaři. Základním pravidlem je očkovat pouze zdravá zvířata, v případě onemocnění je vhodné vakcinaci odložit. Dále je třeba zvíře po očkování příliš nezatěžovat, nenechat nikde prostydnout a aplikaci veškerých léčiv, včetně tabletek na odčervení, konzultovat s veterinárním lékařem. Obecně je vhodné odčervovat psy a kočky nejpozději týden před a nejdříve týden po očkování.


Samotná vakcinace je zvířaty obvykle dobře snášena. Nežádoucí účinky jako únava, nechutenství a přechodné zvýšení teploty se objevují zřídka a rychle odeznívají. Výjimečně se může vyskytnout kopřivka, svědění a zduření v místě vpichu nebo otok hlavy. O takovýchto nežádoucích účincích informujte svého veterinárního lékaře, který při příští vakcinace změní značku vakcíny. Prudké reakce v podobě anafylaktického šoku se vyskytují velmi zřídka a ihned po vakcinaci. Z toho důvodu není třeba mít přehnané obavy, jelikož odborník, který se o zvíře postará, je vždy v dosahu.


Základní vakcinace - koťat


Mateřské protilátky koťat mají delší poločas rozpadu než u štěňat, proto se s vakcinací koťat začíná později. Základními infekcemi, proti kterým je třeba kotě naočkovat jsou kočičí kaliciviróza (C), panleukopenie (P) a rhinotracheitida (R). Stejně jako u štěňat platí, že je nějvhodnější provádět poslední přeočkování po 16. týdnu věku. Stejně jako u štěňat se však v praxi často končí s vakcinací o něco dříve, zpravidla po druhé aplikaci okolo 3. měsíce věku. Stejně jako u štěňat je v tomto věku riziko nedostatečné účinnosti vakcíny minimální. Poté se kočky přeočkovávají pravidelně každý rok. Na rozdíl od psů není u koček zákonem stanovená vakcinace proti vzteklině. Vzhledem k tomu, že se v České republice vzteklina v současné době nevyskytuje a u koček dochází k nežádoucím reakcím na vakcínu proti vzteklině častěji než u psů, je možné ji vynechat. Povinné je však vakcinovat kočky proti vzteklině při cestách do zahraničí. Rovněž bych doporučila vakcinovat venkovní kočky v pohraničních oblastech, jelikož ne všechny sousedící země jsou vztekliny prosté (nejrizikovější je v tomto ohedu Polsko).


Základní vakcinační schéma - kotěVolitelná vakcinace koťat


Kromě základní vakcinace, která je doporučitelná pro všechna koťata, lze kočky vakcinovat proti dalším onemocněním. Asi nejčastější je vakcinace proti chlamydióze. Ta je vhodná především pro kočky z prostředí, kde se již chlamydióza vyskytla, venkovní nebo výstavní kočky. První očkování se provádí od 9. týdne s jedním přeočkováním za 3 - 4 týdny a následně každý rok. Vakcinace proti kočičí leukémii (FeLV) je možná od 8. týdne s jedním přeočkováním za 3 - 4 týdny, následně po roce a pak každé 2 - 3 roky. Očkovat lze pouze kočky, které jsou FeLV negativní. Dále je možné obdobně jako u psů proti plísňovým infekcím.Poslední příspěvky >>>
Zkuste to později
Až budou příspěvky zveřejněny, uvidíte je zde.
Spojte se s námi >>>
  • Facebook Social Icon
  • Google+ Social Icon
  • Twitter Social Icon
  • YouTube Social  Icon
  • Pinterest Social Icon
  • RSS Social Icon
Archiv článků >>>
Další témata >>>
Zatím žádné štítky
bottom of page