top of page

Endokrinologie

 

Endokrinologie je obor medicíny, který se zabývá onemocněním žláz s vnitřní serecí. Žlázy s vnitřní sekrecí ( hypofýza, štítná žláza, slinivka břišní, příštitná tělíska, nadledvinky, pohlavní žlázy) jsou orgány, které vylučují různé hormony. Tyto hormony mají své specifické účinky  a zasahují do celé škály metabolických a jiných procesů v těle ( např. regulace hladiny glukozy, metabolické rocesy, hladina vápníku, iontový metabolismus, tělesný růst, kvalita a růst srsti, rozmnožování aj.) Protože je působení žlaz s vnitřní sekrecí na tělo komlexní, jsou i příznaky při špatné funkci velmi různorodé. Majitelé si často všimnou zvýšeného příjmu tekutin, zvyšování hmotnosti, špatné kvality srsti, neochoty k pohybu, zimomřivosti, vynechání hárání ap.

 

Na našem pracovišti provádíme odběry krve,funkční testy a další vyšetření, které vedou ke stanovení diagnozy případné endokrinopatie (např. hypotyreoza, hypertyreoza, cushingův syndrom, diabetes mellitus).

 

Majitelům navrhneme nejvhodnější léčbu ( léky, chirurgické řešení, dlouhodobý monitoring).  V akutních případech při metabolickém rozvratu ( ketoacidoza, Addisonova krize aj.) poskytujeme pacientům intenzivní  terapii.

 

bottom of page